Vymetání výfuků

05Vymetani1Jako hromada jiných jsme dorazili do Vrbovky před MARI MOTO. Teda, někteří zvládli zabloudit už cestou sem, to že přijeli pozdě už ani nekomentuju. No, díkybohu odstartování „závodu“, který je s Vymetáním spojen neprobíhalo najednou (to by fakt ani nešlo), takže to zpoždění se zpracovalo a o nic jsme nepřišli. Na startu obdrželi účastníci itinerář s rozpisem trasy a kontrolních bodů.

Na kontrolních stanovištích neprobíhá žádná časomíra, jde spíš o zábavu při plnění úkolů duševních nebo fyzických, ale vždycky vtipných. Kontrolu prováděl vždy veselý a přátelský personál, jistě v jednotlivých kategoriích přiměřeně vyškolený. Abyste tomu rozuměli, uvádím alespoň namátkou z témat, která mne potkala:
  • Jak uplést housku; no, naštěstí to zvládla má přítelkyně, takže jsme jednak dostali slušný body, jednak jsem byl schopen se pak dostat do i z rukavic a tyto zůstali ušetřeny ošetření těstem.
  • Kolik míčků vylovíš za minutu z hasičské nádrže; myslím, že si nikdo z těch co jeli po nás nestěžoval (ono jich tedy asi za námi už moc nejelo :-)), takže předpokládám, že ten podběrák z té nádrže organizátoři dostali a byl tak použitelný i pro jiné soutěžící. Za dobrou zprávu považuji, že jsme odjížděli všichni suší a zdraví.
  • Kvíz na téma technické údržby a znalostí názvosloví dílů motockylu; děkuji organizátorům za neformální školení. Po absolvování jsem byl schopen některé díly na motorce i najít a alespoň jsem si připomenul, na co všecko jsem se v údržbě vykašlal.

05Vymetani3 Vrcholným zážitkem bylo vožení dětí z dětského domova, ke kterému byl směřován jeden z kontrolních bodů.  Ty rozzářené oči znamenali snad zase jednu chvilku štěstí a pohody a myslím, že nikdo nespěchal za nějakými bláznivými body do soutěže.


Obecně bylo probíhalo plnění úkolů i samotné „závodění“ v poměrně volné atmosféře. Minimálně jeden závodník sice skončil mimo silnici, ale v zásadě jsem byl příjemně překvapený tím, že v davech, které křižovali ty místní silničky nikdo nadměrně nemachroval a rozhodně nejezdil nebezpečně svému okolí. Neodpustím si poznámku – několik srazů jsem absolvoval, ale pak nevěřím svým očím, když vídám reportáže v televizi (a nejen té superkomerční) o motorkářích, ježdění a nehodách. Kam se všechny ty zvířata schovají, když se mohou trochu ukázat před ostatníma? Nebo, že by to bylo něčím jiným? No, to nechme koňovi, ono i mezi těmi novináři roste motorkářská komunita, která už to vnímá trochu jinak.
05Vymetani2
Trasa vedla zapadlými vesnicemi, max. okresními městy, vyhýbala se hlavním cestám, což bylo při počtu účastníků rozhodně dobře pro kontakt s běžným silničním provozem. Bohužel, kvalita vedlejších komunikací naší vlasti není na takové určení zcela připravena.
05Vymetani4
Dík a obdiv organizátorům bych rád složil za přípravu ve Žďáru nad Sázavou, který byl cílovým místem. Nejen, že dokázali ubytovat a obstarat dav dle mého názoru významně převyšující místní kapacitu. Nejen, že ceny za služby, ubytování a vůbec byly velmi přiměřené. Někoho napadlo zajistit oplocený prostor, do kterého se všechny ty motorky zamkly. Důsledek byl dvojí – jednak byly mašiny hlídány a pod dohledem, takže se jejich majitelé nemuseli strachovat, že pojedou domů vlakem, jednak se město nehemžilo nikým, koho by snad napadlo přidat k palivu nějaké promile alkoholových aditiv. Mezi kulturním domem (já vím, že to asi není přesné synonymum k bolševické stavbě, ale tak se to říká) a jednotlivými hotely a ubytovnami jezdili celou noc autobusy, takže ani těm (nám), kteří chytli plac dost daleko nebylo zatěžko trefit do postele. A to bez nějak šíleného čekání a bez horentního účtu za taxík.
05Vymetani5
Chápu, že tak jak rostla komunita motorkářů, rostl i zájem o Vymetání. Chápu tedy, že organizátoři museli prostě hledat (a bohužel našli) způsob, jak tu tlupu množstevně zvládnout. Přesto ale si troufnu říct, že ročník 2005, kdy naposledy jel kdo přijel byl nejzábavnější. Hodně štěstí, a doufám, že organizátorům vydrží elán a nepustí obnovenou tradici z rukou i v příštích letech. Registrace je pruda, ale zájem o Vymetání ukazuje, že ta akce má něco do sebe. Tak v dubnu u MARI MOTO.

Více obrázků hledejte na galerii Vymetání výfuků 2005 ... zde