Rumunsko díl I. - severní část

V Baia Mare jsme ještě byli moc ustrašení, než abychom nechali naložené motorky stát jen tak bez dozoru. Možná jsme byli moc vystrašení průvodcem (myslím literaturu, nikoli člověka), než abychom vůbec zastavili a slezli…ve městě. Maličké historické centrum vypadá malebně, ale je obklopeno panelovým a průmyslovým městem. Ostatně, jako skoro ve všech rumunských městech, které jsme viděli. Tedy, pokud jim nějaké historické centrum vůbec zbylo.
Rumunsko_I_011Cestou od ukrajinských hranic jsme pozorovali jen postupně rostoucí hřeben hor. Až u Baia Mare se do nich můžete zahryznout. Dřevěné vesnické kostelíky, více i méně tradiční domky vytvářejí v každé vísce silnou atmosféru. Oblast Muramareš (severní oblast u hranic s Ukrajinou) je skutečně jiná svou barevností a duchem kulturní tradice.
Zastávka u jednoho z takových kostelíků nám zásadně změnila polední program. Za námi zastavuje auto s Rumunsko_I_012Ontarijskou espézetkou a chlapík nás velmi vřelým způsobem oslovuje výbornou angličtinou. Rozhovor na téma, že jsme cizinci a že je to fajn končí slovy „Asi za pět kilometrů uvidíš po levé straně stát moje auto. Tak zastavte, připravíme jen něco k pití.“ Ze zastávky byly asi dvě hodiny vyprávění, pití doplnily dorty, nakonec zorganizoval místní specialitu – placky placenta, pro které někam ještě stihnul dojet potom, co je telefonicky objednal. Byl to pro nás trochu šok, ale až později se nám tím měla odhalit neuvěřitelná míra pohostinnosti vůči cizincům. Jediné, co jsme odmítli bylo asi pětilitrové Bacardi, které s námi chtěl asi vypít na zdar naší cesty.
Důležitou poučkou v Rumunsku je nebát se na cokoli kdykoli zeptat. Výjimečně se asi stane, že cizince někdo odbyde, ale naše zkušenost byla vesměs skvělá. Když je zavřeno, seženou někoho s klíčema. Když něco není, vždycky se najde někdo, kdo vládne angličtinou a začne zuřivě telefonovat, shánět a vyřizovat. Zdálo se nám, že jen kontakt s cizinci je pro Rumuny výjimečným zážitkem, který si nenechají ujít. Rozdávají a pomáhají zcela nezištně. Nezažili jsme žebrání, natož nějaké obtěžování. Zato jsme potkali hodně lidí, kteří si s námi „povídali“ s úsměvem a bez znalosti jakéhokoli společného jazyka.
Rumunsko_I_014Pokračujeme na jih od Baia Mare lesnatou oblastí k Cernesti. Dva důvody nám daly uhnout zpět k západu na Jibou, Zalau a Täsnad. Jednak část výpravy musela zavelet k ústupu zpět domů, a tak jsme se chtěli přiblížit k maďarským hranicím, aby to měli blíž. Druhak nám byly doporučeny „unikátní“ lázně v Täsnadu, a tím pádem koupání milá část výpravy nebyla k udržení. Kličkování serpentinami v lesích bylo romantické a motorkářsky výživné. Cesty byly v mnohem lepší kondici, než některé úseky hlavních silnic, což ale může být náhoda. Komu ale zbývá čas a nebude hltat kilometry jako my, doporučuji pár dní toulek po lesnatých částech a horách (které nejsou zas tak moc vysoké) severního Muramareše.
Přejezd do Täsnadu nás trochu poučil o měřítku mapy, a o tom, že jsme vzdálenosti trochu podcenili. Ne, nebylo to ani extra pomalé, ani extra nepříjemné. Jen je v Rumunsku všude dál, než to vypadá na mapě a musím doporučit buď opravdu hodně času, nebo rozdělení výletů. V podstatě má asi smysl za jednu dvoutýdenní cestu projet maximálně dvě provincie, jinak je to jen polykání vzdáleností bez poznání kultury a atmosféry místa.Rumunsko_I_016
Lázně v Täsnadu jsou staré a nové. Od pradávna zde vyvěrají horké prameny. Zcela nové jsou venkovní bazény a turistický komplex kolem nich, který pomáhá stavět EU. Soudě obsazenosti bazénů, ale i hotelů se jedná pravděpodobně o první umělé koupací zařízení v Rumunsku (neověřená informace). Zajímavý socio-kulturní zážitek, ale jako turisté znalí alespoň jihoslovanských nebo maďarských termálních koupališť tu nemáte co pohledávat.
Po přejezdu se z vesnice Huedin vydáváme zas vzhůru do hor. Apusenské hory mají charakter spíše šumavských kopců než rozeklaných skal. Zvlněná krajina stoupá však až do výše 1850 metrů nad mořem. Všudypřítomné pastviny „obdělává“ všudypřítomný skot. Krajina tak působí v zásadě kultivovaným dojmem. Jakoby všude bylo posečeno. Obděláno moc není. Místní tvrdí, že zde nic moc nevyroste. Z krajiny jde trochu zima i v létě. Ale výhledy, procházky a charakter pahorkatiny jsou prostě romantické, klidné a geniálně přírodní, i když ne moc divoké. Najdete tu i jezera (v Rumunsku všudypřítomné přehrady), vodopády, i ty skalní masivy. Daří se tu tedy všem sportům od lehké horské turistiky, přes horolezectví, cyklistiku… Turistické zázemí asi opravdu roste závratným tempem, ale je dokonale skryto. Nikde nenajdete ani cedule na ubytování. Prostě turisté jsou návštěvníci z Bukurešti, kteří zřejmě jezdí obvykle na stejné místo. Ostatní jsou raritou.
Rumunsko_I_017Ubytovali jsme se v malém rodinném penzionu, který bychom neměli šanci najít bez dotazu u místních. Po výletu k jezeru, horském tracku a výšlapu k vodopádům se vracíme k připravenému pátečnímu mejdanu. Přišlo pár sousedů a naši domácí nám vystrojili úžasný večer. Grilování, domácí kořalka (každý měl samozřejmě ten svůj vzorek), harmonika. Od toho všeho si odmysleme jen dvě rumunské speciality. Pálení plastů přímo na grilu a největší hardcore – kdo by poslouchal živou muziku, když můžeme otevřít dveře od auta a hrát lidovky přímo z autorádia. Myslím to vážně, důkazy téhle kultury jsme nacházeli v Rumunsku na každém kroku a na všech místech. Ale spravedlivě – lidi byli zase na jedničku.
Určitě se to dočtete v průvodci, ale jedno specifické upozornění, které platí v horách i nížinách a pro motorkáře je velmi důležité. Krávu hledej za každou zatáčkou. Není to obrazné. Skot a koně se tu naprosto volně pohybuje krajinou, ohrady neexistují a silnice jsou normálními migračními trasami těchto kultivovaných zvířat. Myslete na to, když budete šplhat serpentinami vzhůru.Obdobně ostré zvraty lze očekávat v kvalitě cesty. Nikoli odbočení, ale pouhý průjezd zatáčkou může znamenat konec naprosto luxusního asfaltu a hraniční, ostrý přechod do zpevněné hliněné cesty. V Apusenech to nebyly změny tak časté a ostré jako dále, ale cesty byly opravdu diametrálně odlišné, a na mapě to podle kategorie cesty nepoznáte.

vstup-do-verejne-galerie


Motorkar.CZ  | Propagujte i svojí stránku

Moto trasa 1423580 - powered by Mopedmap