Půjčování motorek v Asii

Bali; Indonésie
Jelikož jsme v Asii nebyli poprvé, srovnala bych pár destinací a jak je to s podmínkami pro půjčení mašiny. Pokud vyrazíte na ostrov Bali do Indonésie, nečekejte nic jiného, než skůtříky, a to většinou automaty. Problém s jejich půjčením rozhodně není, ale jelikož jsou Balijci kluci podnikaví, při vrácení motorky se Vám budou snažit hodit na Vás všechny škrábance, které na motorce najdou. Proto dobrá rada je, abyste si před zapůjčením všechny šrámy vyfotili, tím se vyhnete zbytečnému dohadování, že Vy jste to jejich prdlátko nepoložili. Na Bali, stejně tak na Filipínách se jezdí vlevo. Rozdíl mezi Bali a Filipínama v půjčení motorek je, že Filipínce by nenapadlo na Vás hodit šrámy, který před Vámi už zaplatilo dalších tucet turistů. Na Filipínách jsou lidi neuvěřitelně důvěřiví, na čem se domluvíte, to platí. Prostě půjčení motorek není nijak stresující. Na Bali a ostatně všude jinde v Indonésii musíte být neustále v pozoru, protože pro ně jste bílou peněženkou, která když má na cestu do těchto končin, má i na to, aby zaplatila škody na žihadlech, ačkoli jsou úplně od někoho jiného. Možná je to v povaze lidí, možná náboženstvím. Na Filipínách jsou křesťané, kteří Vás nevojebou. V Indonésii převažují muslimové, a u těch poctivé jednání nehledejte…

Flores; Indonésie
Co se týše dalších ostrovů v Indonésii, tak třeba na ostrově Flores není šance si nějaké to  prdlátko půjčit. Tuhle službu tam nehledejte. O trošku lehčí je to na ostrově Sulawesi, ale chce to dobrou komunikaci a známé. Oficiální půjčovny na Sulawesi nejsou, avšak pokud se zeptáte v recepci, šikovné holky Vám dohodí své kamarády, kteří  Vám zapůjčí rodinné vozidlo. A když říkám vozidlo, myslím tím opravdu rodinný prostředek, protože Asijci jsou schopni na jeden skútr narvat dokonce i pět osob!!! Avšak cestování po Sulawesi není až tak snadné, jako na Bali. Na Sulawesi se nám párkrát stalo, že na nás schválně najížděli a bránili nám v klidné jízdě. Holt místní neskousli to, že jejich soused nám půjčil rodinné vozidlo a my mu za něj ještě platíme. Co se týče dokladů, tak na Filipínách nepotřebujete de facto nic. Sice nás stavěla hlídka, ta ale spíše chtěla vědět, zda je vše ok a dokonce se ani nepozastavila nad tím, že místo helmy máme jenom šátky. Naopak na Bali je to přísnější a jak je to v rychle rozvojových zemí, i tady jsou místní podnikavci, kteří vydělávají na tom, že nemáte v pořádku doklady. Takže pro ty z Vás, kteří se chystáte na Bali, určitě doporučuji z vystavit mezinárodní řidičák. Český řidičák, ačkoli je dvoujazyčný, je Vám v těchto končinách na nic. Byli jsme svědky toho, kdy jednu skupinku potápěčů, kteří si udělali 7mi denní objížďku Bali zastavili celkem 3x a vždy jim napálili mastnou pokutu!

Malajsie
No a ty cestovatele, kteří míří směr Kambodža, bohužel musím zklamat. V Sieam Riep bohužel možnost zapůjčení motorky není. Tady Vám maximálně nabídnou kolo, a těm, co nechtějí v děsném vedru šlapat, rikšu. Lepší je to v Malajsii, ale ve velkých městech rozhodně půjčení motorek nedoporučuji, jelikož je tam takový provoz a hlavně smrad, že jen otrlý motorkář by tohle vydržel.
V Malajsijských přímořských střediscích není problém si motorku půjčil, ale byla bych stejně opatrná jako na Bali…a to s dokumentováním stavu všech škrábanců a škod před samotným zapůjčením.

Cebu, Bohol, Pangeo; Filipíny

Na Filipínách začínáme dojednávat půjčení místních ďábelských strojů.  Po dohodě na ceně se domlouváme na zapůjčení helmy, ale moc se nám to nedaří. Když na helmě trváme, vyfasujeme jednu cyklo helmu a druhou stavařskou přilbu, kterou si místní vzali s nedaleké stavby. Okoukali jsme místní zvyky a lze říct, že kdo troubí, ten jede…nějaká pravidla silničního provozu na Filipínách nehledejte, Filipíny mají svá vlastní pravidla, který se člověk naučí hodně rychle za pochodu. De facto všichni řidiči jsou neustále ve střehu tak, že za celých 14dní jsme neviděli jedinou nehodu. Kdyby čeští řidiči měli aspoň polovinu filipínské ohleduplnosti, měli by se motorkáři na našich silnicích jako prasata v žitě…
Na Filipínách nikde nehledejte silnější stroje. Za prvé více jak 70km/h se jet nedá s ohledem na provoz a běhající děti kolem silnic, za druhé na Filipíny se silnější mašinky jen tak nedováží, protože největší odbyt je právě na skútříky.