Motocykl 2010 – tepe v Praze bujarý život?

Motocykl 2010 – tepe v Praze bujarý život?

I když se za to hodnocení nestydím, pořád se mi hlavou honilo, jestli jsme to brněnský Motosalon 2010 ze čtvrtka ztepali moc nebo ne. Pořád jsem dumal, jaký asi bude ten pražský Motocykl 2010 a co na výstavišti vymyslí organizátoři bez dovozců. Je výhodou to, že si pamatujeme jak vypadaly minulé ročníky Motocyklu nebo je výhoda na straně zbrusu nového Motosalonu bez historie? Já už mám to dilema rozhodnutý, vy s námi vstupte do bran holešovického Výstaviště.

Moto Morini Granpasso 1200 Co je to výstava Motockyl 2010

Měl jsem pocit, že čtu dost vyjádření organizátorů o tom, že výstava Motocykl je jakýmsi veletrhem, který se orientuje na nováčky. Má tedy přilákat kohokoli (rozuměj jakéhokoli věku a zaměření), kdo koketuje s tím, že si osedlá nějakou motorku k tomu, aby se přišel porozhlédnout a vybral si na čem bude v nadcházející sezóně drandit.

Je pravda, že holešovická výstava měla vždycky alespoň nějaký doprovodný program. Pro někoho tedy bývala výstava i jakýmsi kulturně – sportovním zážitkem.

Co mě ale fascinovalo byl rozměr společenské akce. Inchebě se podařilo vytvořit událost, na které se lidé plánovaně scházeli a potkávali. Domlouvali si termín a dávali si tam sraz.

Přiznám se, že jsem nesledoval statistiky nebo hodnocení vystavovatelů stran kontrahovaného nebo následného hospodářského dopadu, ale fakt je, že návštěvy  i zájem vystavovatelů viditelně rostl.

Tak na nic z toho, co jsem tu napsal se letošní Motocykl opravdu nezaměřil.

Výstava Motocykl 2010 v Praze Výstava Motocykl 2010 v Praze Matějská i v halách?

No, když už jsem nakous ty „světský“ tak pojďme k tomu. Překvapí vás, když přijdete na pouti ke kolotoči a v pokladně sedí absolutně super modelka s nevtíravě profesionálním úsměvem a hrozně uhrančivým pohledem? Nedivte se, to „děvče“, které by rádo vypadalo jako hodně nóbl, ale něco ji schází a tak normálně hlídá kolotoč, právě v tu chvíli dělá modelku „u motorek“ a neodolatelně láká koupěchtivé bikery k pořízení něčeho nového. Omlouvám se všem holkám od kolotoče, omlouvám se i všem modelkám od Motocyklu 2010, ale ze všech asi 12 holek, co na výstavě něco měly předvádět mi jediná připomínala modelku. Byla příjemná, usmívala se krásně ale přirozeně. Pózovala a bavilo ji to, nebo to tak dobře hrála. Ale byla zoufale sama a navíc ji z podvazku visela akreditační kartička, což mně naprosto rozsekalo. Zbytek osazenstva by fakt neprodal ani jízdu na kačeru a holka s letákama, která se vyloženě mračí bude mým temným snem o konci marketingu.

Motocykl 2010 bez motorek

Viděl jsem hodně. Vím, že jde udělat „maso“ ze soji. Vím, že holka může být kluk. Viděl jsem lidi pracovat zadarmo, a viděl jsem i peníze bez práce. Ale vím, že motorkáři bez motorky nevydrží dlouho. Prosím tak pořadatele – jestli chcete dělat nějakou výstavu o motorkách nebo pro motorkáře, už nám nedělejte nikdy tohle.

Výstava Motocykl 2010 v Praze Motorky tu byly. Možná jich bylo i tak třicet. A na všech bez rozdílu byla cedule „NESEDAT“. Možná jsem to nepřečet' správně a na některé napsali asi i „nedotýkat se“. Jó, když se motorka prodává, tak musí být vyleštěná a bez škrábnutí. A nechat si takový drahý stroje vorajblovat partou nevycválanejch bikerů, na to aby člověk byl snad sám Rotschild. Blbý na tom je, že ti bikeři měli bejt zákazníci a tomu už moc nerozumím.Suzuki B-King 1340

Ve finále mně zaujala jen expozice skútrů Piaggio a Gilera. Ne snad, že by byla tak honosně nadstandardní, ale byla alespoň standardní. Slušnou sbírku ukázala také Victory. Kawasaki se vyloženě krčila v hloučku, kde snad nebyl ani transparent s logem, Suzuki ukázala jako největší trhák B-Kinga 1340 a KTM dávalo všem najevo, že tu jejich káru může šoférovat každej.

Bohemia Custom tahákem

Bohemia Custom býval doplňkovou expozicí. Letos měl být možná hlavním tahákem? Nevím. V jednom koutě pohozených pár dragsterů bez ladu a skladu, jak je majitelé zapůjčili. Uprostřed haly něco cutom a showbiků, ale málo co by pravidelný návštěvník už zde neviděl a snad ani nic z toho nejlepšího, co tu už viděl. A kolem hromada stánků se sprejema na airbrush.

Motorkáři přišli

A tak jediné, co výstavě Motocykl 2010 zůstalo byli návštěvníci. Snad se podaří něco vzkázat organizátorům i vystavovatelům, když řeknu, že ve středním křídle se nedalo projít (jo, to je ta část, kde byly vystavené motorky). I jinde ale bylo lidí dost. Chodili potemnělými halami. Nevím jestli se šetřilo za osvětlení nebo jestli světla dřív přivezli větší vystavovatelé. Jen doufám, že ten soumrak neznamená, že už tu příští rok nikdo nebude a poslední návštěvník tohoto panoptika bude mít úkol zhasnout za historií českých výstav Motocykl.

Hostesky na Motockylu 2010 Hostesky na Motockylu 2010 Hostesky na Motockylu 2010

Více obrázků na galerii z pražské výstavy Motocykl 2010 ... zde

Vstup do galerie článku Motocykl 2010