Maďarsko - zvolna k Balatonu a zpět

Kudy k Balatonu

Tak jsme přemýšleli, kam se zajet vykoupat, aby to nebylo daleko, a aby cesta nebyla úplně známá a profláklá. Po pár poradách u vínka, když jednou došlo na Tokaj, padla volba na Balaton. Myslím, že se nám podařilo vybrat trasu, která není nudná, úplně rovná a má cestou ledacjaká lákadla.Madarsko_001

 Z Prahy jsme vyrazili, jako obvykle ne moc brzy. Naše první zastávka byla benzínka za Čáslaví, kde Shindymu skapala baterka. Po krátkém, několikahodinovém prohánění se po okolních servisech jsme nakonec přespali v chatce na Seči. Není to na celý den zrovna daleko, ale přesto můžeme vřele doporučit. Atmosféra byla fajn, ceny příznivé a prostředí velmi příjemné.
http://www.autocamp.estranky.cz/

 Madarsko_003Vyhýbajíce se striktně dálnicím, projíždíme přes Žďár nad Sázavou, Ivančice do Mikulova, kam to vyšlo akorát na oběd. V Břeclavi překračujeme rakouské hranice a jedeme místními silnicemi na Neusiedel am See. Cestou doporučuji zastávku na Bad Deutsch Altenburg, kde ohromný most přes Dunaj, nad nímž se majestátně tyčí románsko-gotický kostel Pfarrkirche. Proti modrému nebi nad Dunají je bílá stavba impozantní.

 Neusiedel am See je příjemným letoviskem pro denní výlety z Vídně. Našli jsme tu designovou kavárnu přímo na mole přístaviště člunů a strávili hodinku, dvě relaxací. Zatímco půlka výpravy trávila svačinku na ne moc pohodlném přejezdu za tmy k Balatonu, Shindy si odskočil na odtahovce na Slovensko pospravovat elektriku, která se ukázala víc než baterkou. Díky tomu ale může popsat ještě jednu zastávku hodnou vidění. Madarsko_007

 Pannonhalma. Již rovné, až fádní maďarské krajině dominuje benediktinské opatství. Rozsáhlý klášterní komplex se majestátně ukazuje do okolí a s přibývajícím odpolednem vytvářel atmosféru strážce starých časů. Pannonhalmský opat plní funkci biskupa pro široké okolí a městečko tak bývalo významným centrem, samozřejmě jak duchovním, tak hospodářským.

 V čase večeře doráží i Shindy na Balaton a absolvuje giro (tohle nepřeložitelné italské slovo představuje takový to bezuzdný frajerský flákání se na motorce nebo autem promenádou přímořských lázní) z Madarsko_011Veszprému, přes Balatonfüred kolem severní části jezera do cílového Siófoku. Možná vám připadá to hodnocení trochu nafoukaný, fakt nejde o frajeření, spíš o tu atmosféru. Člověk projíždí mezi davy korzujících lidí, všechno je hrozně podobný přímořským letoviskům, všude je cítit dovolenkový klid a pohoda. Jen těch motorek tu není tolik, jako ve středomoří, takže na nás lidi mávali, zdravili, usmívali se (teda, mimo pár hloučků Čechů) a vyjadřovali přátelské cítění.

 Doprostřed našeho cestování jsme vložili návštěvu Budapešti. Rozhodně doporučujeme každému, kdo tam nebyl. Popis by vydal na samostatný článek a nechceme zde kopírovat z učenějších průvodců.

 Cesta z Budapešti na sever podél Dunaje je velmi malebná, zejména pokud ji absolvujete lodí. Na motorce to není tak obrázkové pokoukání, ale přesto doporučujeme projet přes Szentendre a Visegrád do Esztergomu. Madarsko_036

 Chvilka odpočinku a výhledů do kraje na Visegrádském hradě byla nádherným odpočinkem po opulentním obědě, který jsme absolvovali v podhradí.

 Při příjezdu do Esztergomu Vás přímo omráčí místní katdrála. Dlouho dopředu ji vidíte, silnice jako by vedla přímo do jejího portálu. Bazilika svatého Štěpána je největším chrámem v Maďarsku. Nemohu se ubránit tomu, že je postavena tak, aby dávala najevo cosi jako „Turci už jsou pryč“. Velkolepá stavba je velkolepě zdobena, po schodech lze vystoupat nad její kopuli a projí se kolem vycházkové lávky na střeše. Výstup určitě absolvujte.
Madarsko_042
Esztergom (příšerný překlad do češtiny říká „Ostřihom“) bývalo dokonce i hlavním městem Uher. Dnes třicetitisícové městečko je malebné a příjemné ke krátké procházce.

Díky Evropské unii se podařilo obnovit most z maďarského Esztergomu do slovenského Štúrova. Přestože, nebo možná protože, na obou stranách Dunaje žijí v zásadě Maďaři, byl most, který v roce 1944 vyhodila do povětří ustupující vojska památníkem a důkazem tradičně dobrých a přátelských vztahů mezi Slováky a Maďary. Až Brusel zatlačil penězi a v roce 2001 byl most opraven

Po přejezdu mostu se můžete před další cestou vykoupat, ohřát a vydovádět ve štúrovském vodním světě. Místní termální koupaliště nabízí řadu bazénů, zábavy, jídla a atrakcí.

 Další návratovou trasu domů jsme si chtěli okořenit husími hody ve Slovenském gróbě, ale bohužel, koncem srpna sezóna ještě nespustila a tak to musíme nechat na jinou návštěvu.

 Přejezd přes Nové Zámky a trnavu je v podstatě nudnou a nutnou daní výletu. Krajina se zvedá až v pohraničních kopcích před Starým Hrozenkovem, pokud pro návrat do Čech zvolíte tuto variantu.

 Madarsko_002Rozhodli jsme se prozkoumat nějaký nám ne příliš známý kout a z Brna uhýbáme na Svitavi, s tím, že se pokusíme projet vedlejšími cestami dále na severozápad. Svitavská silnice je snad nejnebezpečnější spojka, co v Čechách znám. Kamióny, bezohlednost, vyjeté koleje...hrůza. V Letovicích ale konečně uhýbáme na Křetín a pokračujeme místními silnicemi do Poličky. Cesta byla malebná, občas zatáčky, chvíli lesem, chvíli kolem vody, okolo roubenky a příroda, která vypadá drsně, až trochu divoce. Bohužel dobrou silnici nepravidelně střídá český venkovský standard podle ŘSD. Ale stejně to byl moc hezký úsek cesty.

 Od poličky do Prahy už přes únavu a náladu končící dovolené není moc, o čem psát. Tak dobrou cestu a šťastné dojezdy i Vám.
Moto trasa 1115819 - powered by Mopedmap