Filipínské ostrovy se srdcem motorkáře

Filipíny na motorkách…

V létě jsme narazili na super cenu letenky Praha – Cebu (Filipíny) a v tu chvíli bylo jasné, kde strávíme Vánoční svátky…pěkně v teple. Pak přišel den D, kdy vyrážíme směrem Asie. Po dlouhém letu dosedáme na letiště na Cebu něco kolem  4h ráno, tam nás už čeká řidič z potápěčského centra a frčíme směrem Kon Tiki Beach Bungalows. Jdeme si na chvíli lehnout, protože na odpoledne máme domluvené potápko.

Po docela pěkným potápku vyrážíme do centra dění a začínáme dojednávat půjčení místních ďábelských strojů.  Po dohodě na ceně se domlouváme na zapůjčení helmy, ale moc se nám to nedaří. Když na helmě trváme, vyfasujeme jednu cyklo helmu a druhou stavařskou přilbu, kterou si místní vzali s nedaleké stavby. Po chvíli se vzdáváme a bez helmy vyrážíme objet ostrov. Projížďka je naprosto úžasný zážitek,  okoukali jsme místní zvyky a lze říct, že kdo troubí, ten jede…nějaká pravidla silničního provozu na Filipínách nehledejte, Filipíny mají svá vlastní pravidla, který se člověk naučí hodně rychle za pochodu. Evropan by řekl, že jezdí jako prasata, ale tahle jízda má i své kouzlo. De facto všichni řidiči jsou neustále ve střehu tak, že za celých 14dní jsme neviděli jedinou nehodu. Kdyby čeští řidiči měli aspoň polovinu filipínské ohleduplnosti, měli by se motorkáři na našich silnicích jako prasata v žitě…

Po pár dnech strávených divokou jízdou na ostrově Cebu, kdy už jsme nějaký helmy fakt neřešili,  se přesouváme na ostrov Bohol, resp. na Pangalo, kde mají být nejhezčí pláže na Filipínách.  Hned po příjezdu vyrážíme zjistit místní podmínky půjčování moto a máme štěstí. Skupinka místních na nás volá profláklou hlášku Sir, wanna rent a bike? Kýváme na ně a směřujeme si to k bandě místních podnikatelů…vybalujeme na ně požadavek zapůjčení motorek na plných 5 dnů a prostor dáváme k dojednání o ceně. Ta se nám zdá více než slušná a po drobným smlouvání nabídku přijímáme. Jeden den půjčení vychází na 120Kč, žádný deposit ani doklad totožnosti. Všechno je jen na dobré slovo. Podmínkou je jen uvedení hotelu, kde zrovna bydlíme. Půjčujeme si jednu krosku 200  ccm a jeden houpačkový skútřík 125 ccm. Na Filipínách nikde nehledejte silnější stroje. Za prvé více jak 70km/h se jet nedá s ohledem na provoz a běhající děti kolem silnic, za druhé na Filipíny se silnější mašinky jen tak nedováží, protože největší odbyt je právě na skútříky. Obkroužíme ostrov a koukáme po nejlepší pláži.

Druhý den vyrážíme na motorkách směrem Čokoládové hory, cca 70km daleko od našeho tábořiště. Cesta  je klidná i díky tomu, že je 25.12 a Filipínci, jako správní křesťané dodržují svátky, na silnici je minimum aut či motorek…jede se dobře.  Přijíždíme k Čokoládovým horám, vyblejsknem  se před úžasnýma kopcema a frčíme dál, tentokrát na tarsiery, nejmenší primáty na světě. Nemáme štěstí, záchranná stanice pro tarsiery je zavřená.  Další den vyrážíme znova pokusit štěstí, tentokrát úspěšně.

Obecně lze říct, že Filipíny na motorkách jsou pěkným zpestřením vaší dovolené. Je to levná země, litr benzínu stojí 16 kaček. Jen je zapotřebí  vychytat  období sucha, protože ne všechny silnice jsou asfaltové, resp. když narazíte na asfalt, jízdu si pořádně užijte. Ten, kdo má v hledáčku pohodovou dovolenou, avšak ne jen s lenošením na pláži, Filipíny jsou správná volba.  Jsou tu mraky možností, jak se zabavit. Od potápění přes plachtění až po drandění na motorkách.  Potápění je tu pěkné, i když si dovedu představit, že před několika lety ponory braly potápěčům dech. Dnes je to jiné, a to hlavně kvůli jednomu spuštění sítí čínské rybářské lodi, která se dostala do Filipínských vod a načerno vylovila všechny  kladivouny a velké ryby v okolí Boholu. Místním tak akorát zbyly poničené korálové zahrady a ruce pro pláč. Situace se ale pomalu stabilizuje a my jen doufáme, že ta rádoby čínská velmoc se do těchto končin už nikdy nevrátí a dá tak šanci obnovit místní podmořský ekosystém.

Filipíny je to pravé místo pro požitkáře, kteří se nechtějí na dovolené o nic starat, chtějí si dopřávat místních úžasných masáží a pro samotáře tu jsou samozřejmě krásné společnice, které Vám budou zpříjemňovat celý pobyt. Prostě každý si zde najde to své. Vřele doporučuji!
Ať už se rozhodnete strávit vaší dovču kdekoli po Asii, určitě vyzkoušejte kouzlo těchto fascinujících krajin ze sedla místních žihadel.